Fucus - morská riasa Chaluha Bublinatá (Fucus vesiculosus)

 
 
 
Home > Herbár > Fucus - morská riasa Chaluha Bublinatá (Fucus vesiculosus)
 

Fucus - morská riasa Chaluha Bublinatá (Fucus vesiculosus)

Je prírodným zdrojom jódu, objaveným v r. 1811, a bola často používaná na liečenie opuchov štítnej žľazy, pri zníženej činnosti štítnej žľazy a pri nedostatku jódu. Chaluha Fucus je taktiež významným zdrojom potrebných minerálov, obsahuje najmä Bróm, Jód, Draslík, Horčík a i.

Morská riasa Fucus vesiculosis, slovensky Chaluha bublinatá je druh hnedej morskej riasy, ktorú môžeme nájsť pri skalnatých pobrežiach najmä Severských morí Atlantického oceána a Pacifiku.
Je prírodným zdrojom jódu, objaveným v r. 1811, a bola často používaná na liečenie opuchov štítnej žľazy, pri zníženej činnosti štítnej žľazy a pri nedostatku jódu. Chaluha Fucus je taktiež významným zdrojom potrebných minerálov, obsahuje najmä Bróm, Jód, Draslík, Horčík a i. Pomáha pri menštruačných ťažkostiach, napr. abnormálne menštruačné krvácanie. Denné dávky 700-1400mg (0,7-1,4g, t.z. asi 1-2 čajové lyžičky) pomohli ženám skrátiť dni krvácania a upraviť pravidelnosť menštruačného cyklu. Unikátny komplex životne dôležitých komponentov.

zdroj životne dôležitých minerálov (B, Mg, K, I)

hypothyreóza-znížená funkcia štítnej žľazy, opuchy

pri abnormálnom menštruačnom krvácaní

Riasa Fucus sa s obľubou využíva aj ako anti-celulitídna zložka a pridáva sa do nápojov, či čajov na chudnutie. Obsahuje špeciálne aminokyseliny (prolín, glycín, lycín), ktoré sú prirodzenou súčasťou elastických vlákien kože.
Obsahuje aj určité látky, napr. iodíny (TEA-Hydroiodín), ktoré stimulujú lipázu, enzým rozkladajúci tuky na absorbovateľnú formu. Morská riasa Fucus zaisťuje tak redukciu tukových zásob, je efektívna pri spaľovaní tukov a zvyšuje elasticitu kože.

Riasu Fucus môžete nájsť vo forme tabliet alebo mletej drviny. V prípade drviny sa odporúča pridávať polovicu čajovej lyžičky 1-2 krát denne do jedla. Táto morská riasa Chaluha bublinatá sa neodporúča pri zvýšenej funkcii štítnej žľazy.